Protetyka

Protetyka stanowi dział stomatologii polegający na odtwarzaniu naturalnych warunków zgryzowych po utracie lub uszkodzeniu zębów. Uzupełnienia protetyczne mogą być zarówno stałe, takie jak mosty czy korony, jak i ruchome, które można samodzielnie wyjmować z jamy ustnej, czyli protezy. W naszej klinice stomatologicznej w Oleśnicy zapewniamy kompleksową pomoc stomatologów protetyków, którzy dokładają wszelkich starań, aby nasi pacjenci ponownie mogli uśmiechać się bez żadnych przeszkód.

Zadaniem leczenia podejmowanego w ramach protetyki zębów jest nie tylko osiągnięcie lepszego wyglądu uzębienia, ale przede wszystkim poprawa stanu zdrowia pacjenta oraz zapobieganie powstawaniu zmianom w jamie ustnej, które wynikają z braków w uzębieniu. Utrata zębów może mieć różne źródła. Występuje na skutek choroby próchnicowej, ścierania się zębów czy urazów mechanicznych. Warto pamiętać, że do protetyka powinny wybrać się również osoby młodsze, które straciły zęby np. podczas wypadku, ponieważ nawet utrata tylko jednego zęba może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.

Doświadczeni protetycy pracujący w naszej klinice stomatologicznej zapewniają najnowocześniejsze rozwiązania, które cechują się bardzo dużą estetyką, jak i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Do najczęściej wykonywanych zabiegów w ramach protetyki stomatologicznej należą korony chroniące zęby przed uszkodzeniami oraz skutkami działania drobnoustrojów oraz substancji kwasowych, licówki za pomocą których można zamaskować wszelkie niedoskonałości oraz przebarwienia, mosty protetyczne uzupełniające braki w uzębieniu, które najczęściej obejmują większą ilość zębów oraz protezy szkieletowe, dzięki którym dyskretnie można zamaskować braki wtedy, gdy nadal są zachowane pozostałości zębów.

Korony protetyczne

Korony protetyczne stanowią uzupełnienie, które cementowane jest na stałe, a więc nie wyjmuje się go z jamy ustnej. Stosowane są w przypadku, gdy naturalna korona zęba jest uszkodzona lub osłabiona w wyniku urazu mechanicznego, próchnicy, starcia zębów, korekcji barwy, a także kształtu zębów. Korony na zęby stosuje się również po zakończonym leczeniu kanałowym. Korona nie tylko nadaje zębom piękny wygląd, ale przede wszystkim pełni funkcję ochronną. Na czas wykonania ostatecznej korony zakładane są korony tymczasowe. Docelowe korony z reguły zazwyczaj są porcelanowo-metalowe oraz cyrkonowe.

Mosty protetyczne

Most stanowi uzupełnienie, które odtwarza utracone zęby. Jest zakładany na stałe. Głównym celem stosowania mostów protetycznych jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania narządu żucia. Wskazaniem do założenia mostu jest występowanie braków międzyzębowych. Most zostaje zawieszony na innych zębach, dlatego istotne jest, aby najpierw wyeliminować wszelkie zmiany próchnicowe, a także stany zapalne.

Licówki

Cienkie płytki, które przyklejane są na przednią powierzchnię zęba. Licówki są wskazane przede wszystkim w przypadku przebarwień zębów, które trudno jest wybielić, szpary między przednimi zębami, nierównego ustawienia zębów, nieodpowiedniego kształtu czy złamania szkliwa. Technika ta pozwala wzmocnić wytrzymałość zęba.

Protezy szkieletowe

Główną częścią protezy jest metalowa konstrukcja, doskonale dopasowana do podłoża jamy ustnej. Protezy szkieletowe cechują się dużym komfortem użytkowania. Są utrzymywane za pomocą sprężystych metalowych klamer lub też zatrzasków czy zamków, które stanowią dyskretniejsze i wygodniejsze rozwiązanie. Protezy szkieletowe stosowane są z reguły wtedy, gdy nie ma możliwości wykonania mostu protetycznego.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe wykonuje się na złamanych oraz zniszczonych próchnicą zębach. Wkład składa się z części koronowej, będącej substytutem utraconego fragmentu korony oraz z ćwieka, który umiejscawia się w kanale korzeniowym. Wkłady koronowo-korzeniowe umieszcza się w korzeniu po zakończonym leczeniu kanałowym.

Protezy akrylowe całkowite i częściowe

Proteza całkowita wykonywana jest w przypadku utraty wszystkich zębów. W każdej chwili można usunąć ją z jamy ustnej, ponieważ nie posiada zakotwiczeń. Proteza ta przenosi obciążenie zgryzowe na śluzówkę na której jest umiejscowiona. Jest ona w najwyższym stopniu dopasowana do warunków anatomicznych konkretnej jamy ustnej. Protezy częściowe akrylowe stanowią uzupełnienie częściowych braków w uzębieniu. Mocowane są na klamrach w formie haczyków.

Szyna relaksacyjna

Pokrywa górny łuk zębowy. Składa się z transparentnego materiału akrylowego. Leczenie za pomocą szyny relaksacyjnej polega na noszeniu jej w nocy i trwa najczęściej od pół do półtora roku. Na skutek zakładania szyny, odprężają się mięśnie, a zęby są chronione przed ścieraniem. Za pomocą szyny relaksacyjnej prowadzona jest terapia osób zmagających się z bruksizmem, a także bólami w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych.

Proteza acetalowa

Pod względem konstrukcji przypomina protezę szkieletową, wykonaną z metalu. Jednakże acetal jest materiałem wykazującym bardzo dużą odporność wobec zginania oraz łamania. W przypadku protezy acetalowej, płyta oraz klamry mogą zostać wykonane w kolorze przypominającym kolor zachowanych zębów. Dzięki temu, tego rodzaju proteza na zęby, pozytywnie wpływa również na aspekty estetyczne. 

Zapraszamy do naszej kliniki stomatologicznej KARO-DENT w Oleśnicy, którą tworzą doświadczeni oraz profesjonalni lekarze specjalizujący się w zabiegach z zakresu protetyki. Wybór naszego gabinetu dentystycznego to gwarancja skutecznego leczenia, bezpieczeństwa oraz komfortu.

Sprawdź więcej usług