Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu, a także korygowaniem ustawienia uzębienia. Równe zęby to nie tylko piękny uśmiech, który dodaje pewności siebie, ale przede wszystkim uniknięcie wielu poważnych chorób stomatologicznych. W naszej klinice dentystycznej w Oleśnicy zapewniamy kompleksową opiekę wykwalifikowanego lekarza ortodonty, który zadba o osiągnięcie najlepszych rezultatów.

Złe ustawienie zębów, a także nieprawidłowy zgryz to nie tylko defekty estetyczne, ale również możliwość wystąpienia takich problemów, jak bóle zębów i stawów skroniowo-żuchwowych, zgrzytanie, zanikanie kości, trzaski, osuwanie się dziąseł, ścieranie się zębów, a także zwiększone osadzanie się osadu nazębnego, co może prowadzić do próchnicy oraz chorób przyzębia.

Kiedy należy zgłosić się do ortodonty?

Aparat ortodontyczny może być noszony przez osoby w każdym wieku, zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Do ortodonty należy zgłosić się przede wszystkim wtedy, gdy odczuwamy ból w trakcie jedzenia lub gdy w wyniku krzywego zgryzu, borykamy się z wadą wymowy, a także wtedy, gdy obecny stan uzębienia utrudnia nam przeprowadzanie dokładnej higieny jamy ustnej, co sprawia, że nasze zęby stają się podatne na próchnicę. Oczywiście aparat na zęby to także skuteczne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chciałyby, aby ich zęby pięknie wyglądały, co pozwoli im na swobodny i szczery uśmiech.

Leczenie ortodontyczne należy wdrożyć w przypadku:

  • wad zgryzu,
  • wad zaburzających właściwe działanie narządu żucia,
  • planowanych zabiegów związanych z zakładaniem protez oraz implantów,
  • możliwości zamknięcia luk po usunięciu zębów,
  • utrudnień w dbaniu o higienę jamy ustnej, co spowodowane jest nieprawidłowym rozmieszczeniem uzębienia.

Jak wygląda proces zakładania aparatu ortodontycznego?

Zanim nadejdzie moment założenia aparatu ortodontycznego, podczas pierwszych wizyt u ortodonty, przeprowadzana jest dokładna diagnostyka. Istotne jest, aby zęby pacjenta były zdrowe, a więc wolne od zmian próchnicowych oraz wszelkiego rodzaju stanów zapalnych. W celu opracowania precyzyjnego planu leczenia ortodontycznego, w naszej klinice stomatologicznej w Oleśnicy wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie. Po upewnieniu się o braku przeciwwskazań oraz ustaleniu etapów leczenia, tworzony jest wycisk zębów, czyli gipsowe modele uzębienia.

Założenie aparatu stałego na zęby najczęściej trwa ok. 45 minut. Ortodonta nakleja zamki, w które wkłada cienkie druciki. Noszenie aparatu ortodontycznego najczęściej jest zalecane przez 1,5 do 3 lat. To, jak długo pacjent musi nosić aparat na zęby, pozostaje indywidualną kwestią. Należy jednak pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u ortodonty. Jest to niezwykle ważne, aby osiągnąć zamierzone efekty. Stomatolog może wówczas założyć sprężyny, gumki czy wyciągi, dzięki którym ma możliwość oddziaływania na zęby z określoną siłą.

Zdjęcie aparatu ortodontycznego jest szybkie i bezbolesne. Chociaż rezultaty noszenia aparatu mogą być naprawdę spektakularne, w celu utrwalenia efektu, ortodonta może założyć retainer, czyli drucik, który umieszcza się z tyłu zębów.

Dlaczego warto zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Główną motywacją dla większości pacjentów naszej kliniki stomatologicznej jest uzyskanie pięknego uśmiechu, który pozwoli im nabrać pewności siebie, a tym samym poczuć się swobodniej w kontaktach międzyludzkich. Jednak warto pamiętać o tym, że wady zgryzu to nie tylko gorszy wygląd, ale przede wszystkim problemy zdrowotne, które mogą mieć wpływ na cały organizm. Z biegiem czasu mogą uniemożliwiać spożywanie określonego jedzenia, a także powodować bóle głowy, szyi, kręgosłupa, a także napięcia innych części ciała.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Wyróżnia się aparaty stałe oraz ruchome. Aparaty ruchome można samodzielnie wyjmować z ust. Najczęściej ortodonta zakłada je dzieciom w wieku od 4 do 12 lat, które posiadają jeszcze mleczne zęby. Aparaty stałe są stosowane przez młodzież oraz dorosłych. Wyłącznie lekarz może zdjąć tego rodzaju aparat.

Aparaty metalowe na zęby to najczęściej stosowane rozwiązanie. Elementy aparatu wykonane są z trwałego metalu, który zapewnia bardzo dużą wytrzymałość. Istnieje możliwość zmiany koloru gumowych ligatur. Stały aparat metalowy na zęby jest widoczny podczas uśmiechania się lecz jednocześnie stanowi najbardziej ekonomiczną opcję.

Aparat estetyczny to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wygląd. Tego rodzaju aparat ortodontyczny nie jest widoczny w tak dużym stopniu, jak ten wykonany z metalu. Pacjent ma możliwość wyboru aparatu estetycznego spośród aparatów porcelanowych, ceramicznych, kryształowych czy szafirowych. Sposób, w jaki tego rodzaju aparat oddziałuje na zęby, nie różni się od wersji metalowej. Natomiast aparaty estetyczne są droższe od klasycznych.

Aparat ortodontyczny samoligaturujący to aparat, którego zamki przykleja się do powierzchni zębów na cały okres leczenia. Aparaty samoligaturujące, w odróżnieniu od klasycznych metalowych wariantów zamiast ligatur, czyli gumek, posiadają specjalne klapki. Do niewątpliwych korzyści stosowania tego rodzaju aparatów na zęby, można zaliczyć skrócony czas leczenia, większy komfort noszenia, a także łatwiejsze utrzymanie higieny jamy ustnej. Aparaty samoligaturujące mogą występować zarówno w wersji metalowej, jak i estetycznej.

Aparat lingwalny montowany jest po wewnętrznej stronie zęba, od strony języka. Dzięki temu jest on niewidoczny w trakcie noszenia. Jest również pozbawiony ligatur, a więc składa się wyłącznie z zamków i łuku. Aparaty lingwalne stanowią innowacyjne rozwiązanie, które zapewnia wysoki poziom komfortu, wysokie walory estetyczne oraz skraca czas leczenia ortodontycznego.

Aparat na zęby dla dziecka

Leczenie ortodontyczne stosowane jest już u kilkuletnich dzieci. W tym przypadku najczęściej wykorzystuje się płytki przedsionkowe oraz płytki Schwarza. Dzięki nim można uregulować pozycję języka oraz wzmocnić mięśnie warg. U starszych dzieci wykorzystuje się zdejmowane aparaty na zęby. Noszenie aparatu przez dziecko sprawia, że można zapobiec zbyt wczesnemu wypadnięciu zębów mlecznych, a także wyleczyć powstałe wady zgryzu.  

Co może być przyczyną powstawania wad zgryzu?

Wady zgryzu mogą być dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Najczęściej dotyczy to takich problemów, jak diastema, wydłużona żuchwa czy zbyt głębokie zachodzenie siekaczy górnych na dolne. Wady zgryzu mogą być też wrodzone – zazwyczaj występują na skutek działania szkodliwych czynników na płód. Można do nich zaliczyć promieniowanie jonizujące, przebyte choroby, nieprawidłową dietę czy palenie papierosów. Wady zgryzu nabyte stanowią jednak większość wszystkich wad. Powstają w wyniku oddziaływania czynników od momentu urodzenia. Mogą pojawić się na skutek niewłaściwego układania dziecka podczas karmienia piersią, za dużych otworów w smoczku, ssania palców lub policzków, podawania zbyt miękkiego jedzenia, oddychania przez usta, obgryzania paznokci oraz przedmiotów, nieleczonej próchnicy, chorób ogólnoustrojowych czy urazów.

Jak dbać o jamę ustną podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Podczas noszenia aparatu na zęby, duże znaczenie ma dokładne oczyszczanie powierzchni zębów, przestrzeni międzyzębowych, a także części aparatu. Trudno dostępne miejsca należy czyścić szczoteczkami międzyzębowymi, a także szczoteczkami ortodontycznymi oraz niciami dentystycznymi. Warto jest również stosować płyny do płukania ust, które nie tylko odświeżają oddech, ale przede wszystkim zmniejszają ryzyko pojawienia się próchnicy oraz kamienia.

Współczesna ortodoncja jest niezwykle rozwiniętą dziedziną stomatologii. Szczególny nacisk kładzie się na osiągnięcie jak najlepszych efektów przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego poziomu komfortu. Lekarz ortodonta w Oleśnicy z pewnością dobierze takie rozwiązanie, które będzie najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb!

Sprawdź więcej usług